Umre, Hac, Hac ve Umre, Umre Fiyatları, Umre Turları, 2012 UMRE HACSık Kullanılanlara Ekle Sık Kullanılanlara Ekle Giriş Sayfası Yap Açılış Sayfam Yap

 

Türkçe
Arapça İngilizce Almanca

ALIŞVERİŞ REHBERİ

Kutsal topraklarda başta Türkler olmak üzere müthiş denilebilecek bir alışveriş hastalığı hakim. Çoğu hac mevsimindeki üç aylık sezon için açılan dükkanlar her gün dolup dolup boşalıyor. Fiyatların pazarlıkla bazen yarı yarıya indirildiği bu dükkanlarda hemen hemen hepsi Türkiye’de daha ucuza bulunacak türden eşyalar satılıyor. Dükkan sahiplerinin en çok memnun oldukları müşterileri Türkler oluşturuyor. Bu yüzden çoğu anlaşabilecek seviyede Türkçe biliyor.

Türkler, daha çok yakınlarına hediye için; Kur’an–ı Kerim, gümüş yüzük, tesbih, seccade, takke, misvak, kına, sürme ve ezanlı saati tercih ediyorlar.

Seccade, takke, parfüm, battaniye, elektrikli sobalar, esans, yüzük, kolye, bilezik, zemzem takımı, başörtüsü, sürme, kına, kutsal topraklardan farklı kesitlerin gösterildiği basit slayt makineleri, tesbih, seccade, takke, namaz örtüsü, misvak, çay, ezanlı saat, çanta, terlik, yerel kıyafetler gibi. Hediyelik ürünlerin fiyatları marka ve kalitesine göre değişiyor. Bir ziyaretçi, ihtiyacı olan malzemelerle yakınlarına dağıtacağı hediyeler için ortalama 200-1000 TL harcıyabiliyor.

- Ziyaretçilerin en önemli yüklerinden biri olan zemzem için de şirketler kurulmuş. 60 riyal'e 20 litre zemzeminiz İstanbul’a kadar götürülüyor.

- 5 riyalden 16 riyale kadar hurma var. Kilo başına 2 riyal'den kargo ile hurmalarınızı memleketinize kadar gönderebilirsiniz. Ancak hangi kargocuya güvenmeniz gerektiğine dikkat edin. Gönderdiğiniz eşyalar adrese ulaşamayabilir.

- Burada tekstil çok ucuz. 4 mt kumaş 10 riyal. 1 bayan elbisesi 10 riyal. 1 terlik 8 riyal. Bir ayakkabı 10-15 riyal. Kadife kumaşların metresi 22-35 riyal.

- Kokuların 50 gramı 200 riyal.

Sokaklar ise 24 saat açık seyyar pazarlar gibi. Kutsal topraklarda adım başı seyyar satıcı görmek mümkün. Sokaklara tezgah kuran Hindistan, Afganistan, Pakistan, Sudan, Nijerya, Gana ve Somali kökenli seyyar satıcılar, esanstan misvaka, mekanik tesbihten penseye, çakıdan saate kadar her türlü alet ve hediyelik eşyayı satıyorlar. Ayrıca, bu tür malzemelerin dışında, yine Afrika kökenli olan satıcılar, sokak aralarında kurdukları tezgahlarda, kına, karanfil tohumu ve baharat gibi ürünler pazarlıyorlar.

Hayatın hiç yavaşlamadığı kutsal topraklarda gecenin 03.00’ünde istediğiniz tarzda bir restoranda yemek yiyebilir, berberde traş olabilir, marketten yada dükkanlardan alışveriş yapabilirsiniz.

Bizim kültürümüzde kutsal topraklar yolcusuna hediye verme ve ziyaretçinin de memleketine döndüğünde eşine, dostuna hediye dağıtması geleneği bir hayli yaygın. Dinimize göre hediyeleşmek sünnettir. Hediyelerin kutsal yerlerden geldiğini bilmek alana da verene de farklı duygular yaşatıyordu.

Ancak artık böyle bir uygulamayı yerine getirmek amacını aşmış durumda. Bundan dolayı ziyaretçiler kendi aralarında şakalaşırken tavafı, “Kabe ve alışveriş” diye ikiye ayırıyorlar.

Burada Misvak, Hurma, Zemzemin dışında hemen herşey ithal. Dolayısıyla bunların dışında götürülecek hediyelerin hepsi başka ülkelerde de var. Hediyelerin ille de Mekke veya Medine’den alınması gerekmez. Çünkü adaylar oldukça fazla alışveriş yapıyorlar. Bunları taşımaları zor. Üstelik, hacda alışverişin kutsallığı yok. Orada yapılacak alışveriş ne kaliteli, ne ucuz, ne de kutsaldır. Sonuçta orada satılan mallar da başka ülkelerden getiriliyor. Mesela; hediyelik eşyaların % 80'i Türkiye’de üretiliyor. Başörtüleri Çin’den ithal ediliyor. Bu nedenle, hacı adaylarımızın alışverişlerini ülkelerinden yapmaları daha hayırlıdır. Orada, alışverişe fazla vakit ayrılması da ibadete gölge düşürebilir.

Ziyaretçilerin dönüşte Suudi Arabistan’tan sadece hurma, zemzem ve misvak getirmeleri yeterli oluyor. Suudi Arabistan’da bulunan zemzem ve hurma bile ülkemizde satılıyor.

Ziyaretçilerin alışverişlerini Türkiye’de yapmaları ekonomiye büyük katkı sağlıyor. Ziyaretçilerin ihtiyaç duyacağı her şey Türkiye’de de satılmakta. Ziyaretçiler için Türkiye’de daha kaliteli mallar, daha uzuca satılıyor. Ziyaretçiler hac görevleri sırasında yaptıkları alışveriş ile paramızın yurt dışına çıkmasına neden oluyorlar. Türkiye’de yapılan alışverişler ise ekonomimize katkı sağlıyor. Ziyaret öncesinde hac malzemeleri satan esnafımızın işlerinde canlanma oluyor. Üstelik, Suudi Arabistan’da alınan mallar, hem daha pahalıya mal oluyor hem de garanti kapsamında olmadığından değiştirme imkanı bulunmuyor.

Bazen, ziyaretçilerin dönüş yolunda uçakta yük sınırını aştıkları için fazladan para ödemek zorunda kalıp malı iki kere satın almış gibi oluyorlar. Bu nedenle, ziyaretçilerin alışverişlerini memleketlerinde yapmalarının daha isabetli olacağı bir gerçek.

Bunlara ek olarak şu hususlarıda mutlaka göz önünde bulundurmalıyız:

- Kutsal Topraklardan da pek çok güzel haslet kazanmış olarak dönmeli ve bazı eksik ve kusurlarımızı geri getirmemeliyiz.

- Kutsal topraklar bir arınma kurnasıdır. Tavafın her bir şartı kulluk adına derinleşme ve özümüze doğru seyahat etme vesilesidir. Sa’y yaparken atılan her adım bir günahımızı dökmektedir. Okuyacağımız evrad u ezkar ve yapacağımız ibadetler de kulluğun zirvelerine doğru yapılan bu yolculukta azığımız olacaktır. Bu imkânı en iyi şekilde değerlendirip tövbe ve istiğfarla günahlarımızdan arınmak ve dünyaya ilk geldiğimiz günkü gibi hayata yeniden tertemiz başlamak hacdan getireceğimiz en büyük kazanç olacaktır.

- Kin, nefret, hırs, su-i zan, haset ve bencillik gibi bizi içten içe kemiren duygularımızı ve gıybet gibi hastalıklarımıza hayat hakkı tanımamalıyız.

- İstemeyerek de olsa bazı kul hakkı ihlallerinde bulunma ihtimalimiz vardır. Ayağına yanlışlıkla bastığımız, yanından sertçe geçtiğimiz ya da istemeyerek sesimizi yükselttiğimiz herkesten helallik dilemeli ve gönüllerini almalıyız.

- Kutsal topraklara sadece ibadet niyetiyle ve Allah’ın rızasını kazanmak gayesiyle gidilir. Oradaki her saniye hazineler kıymetindedir. Giderken herkese hediyeler vaat edip sonra da vaktinin büyük kısmını çarşı pazarda tüketmek akıl kârı değildir. Bu durumdan, misafirleri olduğumuz Rabb’imiz ve Peygamber Efendimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem) hoşnut olmazlar. Kutsal topraklara gidenler, kimseye maddi hediye getirmeme niyetiyle gitmeli, yakınları da hiçbir hediye beklentisi içinde olmamalıdır. Hurma ve zemzemin dışında bir hediyeye kapı açmamak bereketli bir hac için önemli bir vesiledir. Dostlarımıza en büyük hediyemiz onlara yapacağımız dualar olmalıdır.

 

 

2005 © Kuts@l Topr@kl@r
www.kutsaltopraklar.net